,

Sprawozdanie Komisji Specjalnej ds. Interpretacji Prawa Podatkowego i Innych Środków o Podobnym Charakterze lub Skutkach

5 lipca odbędzie się debata, a 6 lipca głosowanie przez Parlament Europejski sprawozdania Komisji Specjalnej ds. Interpretacji Prawa Podatkowego i Innych Środków o Podobnym Charakterze lub Skutkach (TAXE 2). W sprawozdaniu znajdzie się analiza i ocena działań Komisji Europejskiej z realizacji rekomendacji pierwszego raportu Komisji TAXE 1, który został przyjęty przez Parlament Europejski w listopadzie 2015 roku. Nowe sprawozdanie przedstawia dalsze zalecenia dotyczące między innymi tzw. ulg patent box (ulg na badania i rozwój), podatków potrąconych od środków wychodzących z Unii Europejskiej, polityk realizowanych w celu tworzenia tzw. niewspółpracujących jurysdykcji podatkowych (non cooperative tax jurisdictions), roli doradców podatkowych, banków i pośredników w planowaniu podatkowym, rozstrzygania sporów wynikających z podwójnego opodatkowania oraz Wspólnej Skonsolidowanej Podstawy Opodatkowania Osób Prawnych (Common Corporate Consolidated Tax Base, CCCTB). Sprawozdanie przedstawia także znaczenie umów handlowych z krajami trzecimi w promowaniu dobrego zarzadzania podatkami. Profesor Danuta Hübner była głównym negocjatorem tego sprawozdania z ramienia grupy politycznej EPP.

Dla przypomnienia: Komisja Specjalna ds. Interpretacji Prawa Podatkowego i Innych Środków o Podobnym Charakterze lub Skutkach (TAXE 1) istniała od lutego 2015 i zakończyła swoje prace sprawozdaniem przyjętym przez PE w listopadzie 2015. W dniu 2 grudnia 2015 r. Parlament Europejski postanowił powołać ponownie komisję specjalną TAXE 2 w celu kontynuowania i dokończenia prac komisji specjalnej TAXE 1.

 

AFCO

W poniedziałek, 4 lipca w godzinach od 19h00 do 20h30 w Sali Salvador de Madariaga (S5) w Strasburgu odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie komisji spraw konstytucyjnych (AFCO) pod przewodnictwem Profesor Hübner. Posiedzenie to poświęcone będzie sytuacji w Wielkiej Brytanii po referendum a w szczególności roli Parlamentu Europejskiego i komisji AFCO w dalszym procesie występowania tego kraju z UE. Ponadto na posiedzeniu tym spotka się wspólna grupa robocza AFCO – JURI poświęcona lepszemu stanowienia prawa gdzie dyskutowane będą praktyczne rozwiązania związane z umowami międzynarodowymi.

 

Ambasador Kanady

We wtorek 5 lipca Profesor Hübner odbędzie spotkanie z Ambasadorem Kanady przy UE panem Dan Costello. Tematem spotkania będą prace komisji ds. konstytucyjnych, której przewodniczy pani Profesor oraz sytuacja w Wielkiej Brytanii.

 

Gibraltar

Również we wtorek 5 lipca, Profesor Hübner spotka się z przedstawicielami Gibraltaru przy Unii Europejskiej. Delegacja pod przewodnictwem Pana Grahama Watsona będzie debatować na temat referendum Wielkiej Brytanii i procesu występowania tego kraju z UE.

 

Irlandia

W środę 6 lipca, Profesor Hübner spotka się z Irlandzkim Ministrem ds. Europejskich, Dara Murphy. Tematem spotkania będzie referendum Wielkiej Brytanii z dnia 23 czerwca i proces występowania tego kraju z UE.

 

Grupa Spinelli

W czwartek, 7 lipca Pani Profesor Hübner weźmie udział w konferencji grupy Spinelli w Berlinie zatytułowanej „Jak ożywić Europejski Projekt Polityczny”.  Pani Profesor Hübner będzie jedna z panelistek w dyskusji na temat „Referendum w Wielkiej Brytanii. Przyszłość polityczna Europy pomiędzy integracja a rozróżnieniem”. Więcej informacji na temat tej konferencji znajdziecie Państwo tutaj

 

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu (źródło: Biuletyn Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce – Lipiec 2016)

We wtorek 5 lipca Parlament będzie debatował nad rezolucją autorstwa Jana Olbrychta (EPL) i Isabelle Thomas (S&D) w sprawie przeglądu wieloletnich ram finansowych (MFF) na lata 2014-2020. Posłowie proponują między innymi wprowadzenie strategii budżetowej, tak aby móc skutecznie reagować na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, ale nie za pomocą rozwiązań „ad hoc”.
Głosowanie nad rezolucją odbędzie się w środę po południu. Konferencja prasowa jest zaplanowana na godzinę 14:30 w środę.
We wtorek 5 lipca posłowie, wraz z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem i przewodniczącym Rady Donaldem Tuskiem będą dyskutować o wnioskach ze szczytu Rady Europejskiej, którym miał miejsce 28-29 czerwca i był poświęcony wynikom m. in. referendum w Wielkiej Brytanii. W trakcie szczytu rozmawiano także o jednolitym rynku cyfrowym i europejskim semestrze gospodarczym.Również we wtorek posłowie będą debatować o projekcie ustanowienia unijnego systemu kontroli granicznej. Głosowanie jest zaplanowane na środę 6 lipca a konferencja prasowa tego samego dnia o godzinie 15:00.

W środę 6 lipca rano posłowie będą dyskutować, z udziałem premiera Róberta Fico, nad priorytetami słowackiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Konferencja prasowa słowackiego premiera i przewodniczącego PE Martina Schulza jest przewidziana na godzinę 12:00. Dzień wcześniej posłowie omówią wyniki poprzedniego, holenderskiego przewodnictwa w Radzie z udziałem premiera Marka Rutte.