,

ECON

28 listopada Profesor Danuta Hübner weźmie udział w obradach komisji spraw gospodarczych i monetarnych (ECON). Głównym punktem posiedzenia będzie dyskusja z Mario Montim, przewodniczącym Europejskiego Banku Centralnego oraz Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego. Bedzie to ostatni dialog gospodarczy w tym roku, który skupi się na działaniach Europejskiego Banku Centralnego oraz gospodarczych i politycznych ryzykach zagrażających Unii. 29 listopada Komisja ECON będzie dyskutować z Przewodniczącym Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem na temat lepszej koordynacji polityk gospodarczych w Unii Europejskiej.

 

INTA

28 i 29 listopada Profesor Danuta Hübner weźmie udział w posiedzeniu Komisji Spraw Handlu Międzynarodowego. Jednym z głównych punktów dyskusji będzie umowa CETA, TTiP, współpraca z Ukrainą. Na posiedzeniu będzie obecna młodzież, która wzięła udział w tegorocznym spotkaniu European Youth Event (EYE) w Strasburgu. Posłowie będą dyskutowali z młodzieżą szczególnie kwestie TTiPu.

 

AFCO

29 listopada Profesor Danuta Hübner będzie przewodniczyć posiedzeniu Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO). W czasie spotkania dyskutowane będzie sprawozdanie autorstwa Profesor Hübner: Europejski system gwarantowania depozytów (EDIS) Dodatkowo Profesor Hübner będzie przewodniczyć spotkaniu między-parlamentarnemu Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego z przedstawicielami Komisji parlamentów narodowych odpowiedzialnych za sprawy konstytucyjne.

 

Europejski system gwarantowania depozytów (EDIS)

Kryzys finansowy pokazał, że działalność bankowa i nadzór nad nią potrzebują harmonizacji w całej UE, a zwłaszcza w strefie euro. Jedną z odpowiedzi UE zmierzającą do skorygowania wcześniejszych niedociągnięć było ustanowienie Unii Bankowej. Unia Bankowa opiera się na trzech filarach: jednolity mechanizm nadzorczy, jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz Europejski system gwarantowania depozytów (EDIS). Dwa pierwsze filary już weszły w życie, natomiast obecnie Unia Europejska pracuje nad trzecim filarem. EDIS ma się opierać na istniejących krajowych systemach gwarantowania depozytów. EDIS będzie wprowadzany stopniowo i w założeniu ma być generalnie neutralny pod względem kosztów dla sektora bankowego. Systemowi będą towarzyszyły rygorystyczne gwarancje i środki służące ograniczeniu ryzyka bankowego.

Profesor Danuta Hübner jest sprawozdawcą opinii Komisji Spraw Konstytucyjnych na temat Europejskiego systemu gwarantowania depozytów (EDIS). Na posiedzeniu AFCO 29 listopada zostanie przedyskutowany projekt opinii. Profesor Hübner proponuje system phase-in dla krajów spoza strefy euro, które przystępują do unii bankowej: środki zgromadzone w krajowym depozycie systemu gwarancji tych krajów będą stopniowo przenoszone do systemu europejskiego. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie sprawnego i prawidłowego przejścia tych krajów do Unii Bankowej. Profesor Hübner proponuje także wprowadzenie większej przejrzystości prawnej systemu sankcji za nieprzestrzeganie prawa europejskiego. Profesor Hübner proponuje dodatkowo kilka poprawek technicznych, które usprawnią wymianę informacji pomiędzy organami zarządzającymi systemu gwarantowania depozytów i organami odpowiedzialnymi za nadzór.

Termin składania poprawek do opinii upłynie 7 grudnia, natomiast glosowanie w Komisji AFCO planowane jest na 30 stycznia 2017.

Parlament Europejski, sala ASP 5G-3, 9.00-10.00

 

 

Spotkanie między-parlamentarne Komisji Spraw Konstytucyjnych z przedstawicielami Komisji parlamentów narodowych odpowiedzialnych za sprawy konstytucyjne

29 listopada w ramach posiedzenia Komisji Spraw Konstytucyjnych AFCO odbędzie się spotkanie między-parlamentarne z przedstawicielami Komisji parlamentów narodowych odpowiedzialnych za sprawy konstytucyjne. Główne tematy spotkania to zasady wykonywania uprawnień śledczych przez Parlament Europejski, reforma europejskiego prawa wyborczego, instytucjonalna przyszłość Unii Europejskiej. W spotkaniu udział wezmą także: Ambasador Słowacji przy Unii Europejskiej, komisarz unijną Kristina Georgieva, Mario Montii i Antonio Vitorina. Profesor Danuta Hübner będzie przewodniczyć spotkaniu, a także wygłosi przemówienie otwierające wspólne obrady.

Parlament Europejski, sala ASP 5G-3, 10.00-12.30 i 15.00-17.30

 

Demokracja w Unii Europejskiej

1 grudnia odbędzie się roczna konferencja Zgromadzenia byłych Posłów Parlamentu Europejskiego na temat demokracji w Unii Europejskiej. Co można zrobić, aby chronić i promować podstawy demokratyczne w Unii Europejskiej? – to będzie główne pytanie, na które paneliści będą odpowiadać w czasie seminarium. Profesor Danuta Hübner będzie głównym mówcą razem z Hans-Gert PÖTTERING, byłym Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego oraz Enrique BARÓN CRESPO Przewodniczącym Zgromadzenia byłych Posłów Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski, sala JAN 4Q1, 10.00-13.00

 

 

Prowadzona działalność przez kontrahentów centralnych („CCP”)

1 grudnia Profesor Danuta Hübner będzie gospodarzem konferencji w Parlamencie Europejskim na temat prowadzenia działalności przez kontrahentów centralnych („CCP”). Konferencje organizuje European Association of CCP Clearinghouses. Celem konferencji jest dyskusja  na temat rynków finansowych w czasie kryzysów.