,

Od 5 do 8 października będzie mieć miejsce sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

6 października odbędzie się debata na temat wyniku Szczytu UE poświęconego uchodźcom. Porozumienie osiągnięte 23 września, przez głowy państw i rządów, podczas nieformalnego szczytu, dotyczącego kryzysu związanego z bezprecedensowym napływem uchodźców, będzie przedmiotem debaty poselskiej, z udziałem Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera. Jednym z najważniejszych punktów sesji będzie także debata o stanie UE z Angelą Merkel i François Hollandem. Prezydent Republiki Francuskiej François Hollande i kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel złożą 7 października oficjalną wizytę w Parlamencie Europejskim, 25 lat po zjednoczeniu Niemiec. To symboliczne echo wspólnej wizyty w Parlamencie w listopadzie 1989 prezydenta François Mitterranda i kanclerza Helmuta Kohla. Przywódcy Francji i Niemiec, jako członkowie Rady Europejskiej, będą debatować na temat stanu Unii Europejskiej z członkami Parlamentu Europejskiego. Tego samego dnia Król Hiszpanii Filip wygłosi formalne przemówienie w Parlamencie Europejskim. W czasie sesji Profesor Hübner zabierze także głos w czasie debaty o Unii Rynków Kapitałowych oraz o sytuacji na Ukrainie.

W czasie tygodnia strasburskiego odbędzie się spotkanie w sprawie poprawek do raportu specjalnej Komisji ds. kontroli podatkowej (TAXE). Profesor Hübner jest głównym negocjatorem tego sprawozdania z ramienia grupy EPP. Przedstawiciele wszystkich grup politycznych spotkają się, aby wypracować kompromis na bazie wszystkich 1047 poprawek zgłoszonych do tego raportu. Głosowanie projektu raportu w Komisji TAXE jest planowane na 15 października.

We wtorek, 6 października Profesor Hübner weźmie udział w corocznym spotkaniu Przewodniczących Komisji Parlamentu Europejskiego z Komisarzami Komisji Europejskiej. Oprócz dyskusji na temat bieżących wyzwań i problemów, z którymi obecnie zmaga się UE, Profesor Hübner będzie uczestniczyć w wymianie poglądów na temat Porozumienia międzyinstytucjonalnego na temat lepszego zarządzania (inter-institutional agreement on better regulation), a także przedstawi swój raport na temat reformy europejskiego prawa wyborczego, którego jest sprawozdawcą.

W środę, 7 października na spotkaniu Prezydium EPP z szefami delegacji narodowych EPP Profesor Hübner przedstawi swoje sprawozdanie na temat reformy Europejskiego Prawa wyborczego. Raport ten został zatwierdzony przez komisję parlamentarną ds konstytucyjnych (AFCO) 28 września i ma być głosowany podczas następnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu (26-29.10). Sprawozdanie wprowadza między innymi harmonizację terminów i procedur wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego, proponuje wprowadzenie głosowania drogą korespondencyjną i internetową, opowiada się za wzmacnianą reprezentacją kobiet na listach wyborczych, a także wprowadza obowiązek zamieszczania loga europejskich grup politycznych na listach do głosowań. Wszystkie propozycje maja na celu wzmocnienie europejskiego wymiaru wyborów i przybliżenia ich do obywateli.

8 października odbędzie się posiedzenie grupy monitorującej stosunki z USA (w ramach Komisji handlu międzynarodowego INTA). Tematem posiedzenia będzie spotkanie europejskiej komisarz Cecilii Malmström z Ambasadorem USA ds Handlu Michael’em Froman’em. Główny Negocjator TTIP-u z ramienia Unii Europejskiej, Ignacio Garcia Bercero, omówi z Profesor Hübner i innymi członkami grupy monitorującej kontynuowanie rozmów na temat umowy transatlantyckiej, a także zbliżającą się jedenasta rundę negocjacyjna TTiP-u.

W czwartek 8 października Delegacja do spraw stosunków z USA spotka się z zainteresowanymi stronami na sesji plenarnej w celu omówienia stosunków z Ameryką Łacińską, w świetle ostatnich wydarzeń w regionie. Profesor Hübner będzie dyskutować z innymi politykami przyszłe relacje w odniesieniu do Kuby i jej poprawy stosunków z USA może zapoczątkować nową erę w stosunkach transatlantyckich i regionalnych.