,

W czwartek, 4 lutego posłowie Europejskiej Partii Ludowej wezmą udział w dyskusji dotyczącej kolejnej rundy negocjacji umowy TTIP, która odbędzie się w lutym w Brukseli. Profesor Danuta Hübner omówi z zainteresowanymi stronami kluczową kwestię zamówień publicznych, stanowiącej jeden z najważniejszych rozdziałów negocjacyjnych dla UE.

Zespoły negocjacyjne UE i USA podejmą tę kwestię podczas spotkania między 22 a 26 lutego w Brukseli.

W dniach od 1 do 4 lutego odbędzie się sesja plenarna w Strasburgu.

W poniedziałek, 1 lutego w debacie plenarnej udział weźmie Przewodniczący Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. W czasie posiedzenia Mario Draghi odpowie na pytania posłów dotyczące rocznego sprawozdania Banku za rok 2014.

Tego dnia Parlament zajmie się także umową o handlu usługami (TiSA), negocjowanym przez Komisję Europejską. Zgodnie z rekomendacją PE, posłowie uważają, ze porozumienie powinno zapewnić firmom z UE możliwość oferowania usług transportowych i telekomunikacyjnych w krajach trzecich, a  usługi publiczne oraz audiowizualne na terenie UE, nie powinny podlegać otwartej konkurencji.

Negocjacje dotyczące handlu usługami, trwające od kwietnia 2013 roku, mają na celu wzmocnienie międzynarodowych przepisów w sektorze usług finansowych, cyfrowych, czy transportowych. Uczestnicy rozmów, to 23 członków WTO, którzy razem posiadają 70% udziału w światowym rynku usług (między innymi: Australia, Kanada, USA, Chiny, Hong Kong, Islandia, Izrael, Norwegia, Szwajcaria, Turcja, Peru).

Również w poniedziałek, odbędzie się debata poświęcona gospodarce Chin. Parlament ma zdecydować, czy Unia Europejska powinna uznać Chiny za gospodarkę rynkową. W debacie udział weźmie Komisarz ds. handlu Cecilia Malmström.

We wtorek, 2 lutego Parlament Europejski zajmie się kryzysem migracyjnym. W czasie debaty, w której udział weźmie pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans  omówiony zostanie stan kontroli granicznych na zewnętrznych granicach strefy Schengen. Komisja Europejska ostrzegła, że możliwe jest przywrócenie kontroli paszportowych na okres do dwóch lat.

Tego dnia Komisarz ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici przedstawi Parlamentowi najnowsze propozycje Komisji dotyczące opodatkowania przedsiębiorstw.

We wtorek po południu Komisja i Rada odpowiedzą na interpelację poselską w sprawie wartego 3 miliardy euro nowego instrumentu finansowego. Ma on pomoc Turcji w przyjmowaniu syryjskich uchodźców. Środki pochodzić będą z budżetów państw członkowskich i z budżetu UE. Posłowie chcą wiedzieć, gdzie i ile w budżecie UE jest na to pieniędzy, ile krajów dotychczas zobowiązało się fundusz zasilić i jak zapewnić, by skutecznie wsparł on uchodźców.

Przedmiotem wtorkowej i środowej debaty będzie skuteczne przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. We wtorek, posłowie zapytają Komisję Europejską i Radę, o planowane działania zapobiegające przemocy ze względu na płeć. W środę odbędzie się głosowanie nad rezolucją wzywającą Komisję do przygotowania “Nowej Strategii dla Równości Płci i Praw Kobiet, po 2015”. Debaty są następstwem niedawnych ataków na kobiety w Kolonii.

Również w środę, 3 lutego, odbędzie się debata poprzedzająca szczyt Rady Europejskiej zaplanowany na 18 i 19 lutego. Posłowie przedstawią opinie na temat migracji i zbliżającego się referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. W debacie wezmą udział Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz reprezentujący holenderską Prezydencje w Radzie minister spraw zagranicznych Bert Koenders.

Na czwartek, 4 lutego, zaplanowane jest głosowanie w sprawie rezolucji, w której posłowie wzywają Komisją do podjęcia działań mających na celu ochronę mniejszości religijnych przed działaniem tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).