,

28 marca Profesor Danuta Hübner wygłosiła przemówienie otwierające na konferencji Dissettle Round Table „EU-US Trade Relations: The Dawn of A New Era”, zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski oraz Centre for Trade and Economic Integration z siedzibą w Genewie.

Konferencja, odbywająca się w gościnnych progach Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, miała miejsce w kluczowym momencie dla przyszłości stosunków transatlantyckich i tworzenia nowych reguł handlu międzynarodowego, czego wyrazem są trwające negocjacje dotyczące TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership).

W swoim wystąpieniu Pani Profesor podkreśliła innowacyjność formuły TTIP w porównaniu do innych traktatów i umów z przeszłości, które koncentrowały się na znoszeniu barier celnych pomiędzy państwami.

W chwili obecnej cła i inne przeszkody, takie jak subsydia eksportowe, nie są już generalnie głównym problemem w międzynarodowej wymianie handlowej. Dlatego też negocjacje idą dalej, w kierunku uzgodnień dotyczących standardów regulacji pozacłowych (non-tariff barriers). Chodzi tu o regulacje na poziomie poszczególnych krajów, które mogą ograniczać wymianę handlową poprzez instrumenty polityki protekcjonistycznej .

Również, w kontekście gospodarki bez granic, umowy bilateralne już przestały wystarczać jako narzędzie regulowania transakcji globalnych. Potrzebne są umowy o charakterze bardziej ogólnym, ustanawiające reguły wspólne dla jak największej liczby podmiotów.

TTIP, jakkolwiek jest to umowa pomiędzy USA i UE, będzie mieć konsekwencje dla całego systemu handlu międzynarodowego, wzmacniając globalną współpracę. W kontekście wyzwań geopolitycznych ze strony wschodzących potęg jest to też niezbędny instrument integrujący obszar transatlantycki oraz zapewniający mu długofalową konkurencyjność.

W swoim wystąpieniu Pani Profesor odniosła się do zastrzeżeń dotyczących niepełnej przejrzystości procesu negocjacyjnego, wskazując na fakt, że wbrew niektórym opiniom, negocjacje TTIP są jednymi z najbardziej przejrzystych. Parlament Europejski posiada bardzo rozwinięte instrumentarium monitorowania umów handlowych, w tym TTIP, również jeżeli chodzi o ochronę wypracowanych w UE standardów w ochronie środowiska, polityce zdrowotnej i społecznej. Pani Profesor wskazała, że Europa nie jest słabszym partnerem w negocjacjach, a korzyści ze współpracy w zakresie wspólnych regulacji przyczynią się do tworzenia globalnych standardów.

Inni uczestnicy konferencji wskazywali, że w wyniku negocjacji powstanie zrównoważona umowa, biorąca pod uwagę stanowiska wszystkich interesariuszy. Podkreślano też, że wartością dodaną TTIP w systemie międzynarodowym będzie ożywienie WTO jako istotnego aktora. Wg. Denisa Redonnet z Komisji Europejskiej TTIP jest „laboratorium globalnego ustanawiania reguł”.

Bruce Malashnevic z Economic Consulting Service z Waszyngtonu wskazał na potencjalne trudności w przyznaniu TTIP procedury tzw. „fast-track” dla negocjacji ze strony Kongresu USA, jak również na to, że tzw. PP (Trans Pacific Partnership) jest obecnie priorytetem dla Administracji prezydenta Obamy. Te dwa czynniki mogą wydłużyć proces negocjacyjny.