,

22.01.2015 r. w Biurze Informacji Parlamentu Europejskiego odbyła się debata dotycząca umowy o wolnym handlu między UE i USA „Co da nam TTIP”. Profesor Danuta Hübner była głównym gościem tego wydarzenia.

W dyskusji uczestniczyli również:
• Ewa Synowiec – dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
• Marcin Wojtalik – Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Koalicja uwagattip.pl
• Maria Świetlik – Internet Society Poland
• Jakub Wojnarowski – zastępca dyrektora generalnego, Konfederacja Lewiatan
• Adam Orzechowski – zastępca dyrektora Departamentu Polityki Handlowej Ministerstwa Gospodarki

Moderatorem debaty był red. Bartosz Węglarczyk, a w imieniu organizatorów głos zabrali Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych oraz Jacek Safuta, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie.

Profesor Hübner w trakcie dyskusji podkreśliła wielkie znaczenie TTIPu dla przyszłości handlu międzynarodowego, rozwoju gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i nowych standardów tworzenia umów handlowych.

Największe kontrowersje wśród panelistów i publiczności wzbudziła klauzula dotycząca zasad rozstrzygania sporów między inwestorem a państwem – investor-state dispute settlement (ISDS). Obecni na panelu przedstawiciele organizacji pozarządowych uznali ten proponowany mechanizm za główną przeszkodę w podpisaniu porozumienia, argumentując to słabszą pozycją Unii Europejskiej w negocjacjach. Wskazywali również na to, że umowy handlowe USA m.in. z Izraelem, Singapurem i Australią, nie zawierają tego kontrowersyjnego mechanizmu.

Kwestią budzącą duże emocje wśród zebranych był także sam proces negocjowania umowy – paneliści przeciwni TTIP w obecnej postaci zwracali uwagę na brak powszechnego dostępu do informacji na temat przebiegu rozmów – zwolennicy zaś podkreślali specyficzny charakter negocjowania umów handlowych, który wymaga utrzymania w dużej mierze zasady poufności.

Profesor Hübner zaznaczyła, że największe korzyści (około 75% ) czerpać będą 4 sektory – samochodowy, farmaceutyczno-kosmetyczny, elektroniczny oraz żywnościowy. Powiedziała również, że dobrobyt jest tam, gdzie jest wymiana, handle oraz otwarcie.

Odnośnie klauzuli ISDS Profesor Hübner podkreśliła, że nie oznacza ona wyłączenia inwestorów spod prawa narodowego. Na zakończenie Profesor powiedziała, że Parlament Europejski poprze rezultat negocjacji, jeżeli uzna, że jest to dobry deal.

Wszyscy biorący udział w debacie zgodzili się, że rozmowy na temat TTIP są ważne i konieczne, a wczorajsza inicjatywa ISP i BIPE była pierwszym krokiem do szerokich społecznych rozmów w Polsce na ten temat.