,

W dniach 16-17 czerwca w hali Expo Łodzi odbył się rocznicowy, X ogólnopolski Kongres Kobiet. Był on okazją do przypomnienia początków Kongresu oraz podsumowań działań Kongresu w trakcie tej znaczącej dla Polski dekady. Ponieważ w 2018 roku obchodzimy stulecie niepodległości i i stulecie uzyskania przez kobiety praw wyborczych, przypomniano historię kobiet, w tym jako aktywnych polityczek i świadomych obywatelek, który to obraz jest dotąd często wykluczany z polskiej narracji narodowej, W dyskusjach plenarnych oraz w centrach tematycznych dyskutowano o zagrożeniach dla praw kobiet, ale też o problemach edukacji, kultury, mediach bez kobiet, o udziale kobiet w polityce samorządowej i krajowej i o roli protestów kobiet w obronie swoich praw i demokracji.

Profesor Danuta Hübner uczestniczyła w otwierającym Kongres panelu Gabinetu Cieni, jako jego premierka, wraz z Panią Prezes Henryką Bochniarz, Paniami Profesorami Magdaleną Srodą I Moniką Płatek i Panią Prezes Bogusławą Matuszewską.

Pani Profesor przypomniała , że „do Unii wchodziliśmy z bardzo silnym kapitałem politycznym, społecznym, ekonomicznym, który pozwalał nam być w awangardzie zmian i zaufania. Dziś marginalizujemy się na własne życzenie”. Dodała też, że „działanie na rzecz jedności Unii, szacunek dla wspólnych fundamentów, ochrona wspólnych wartości, gotowość dialogu to jest coś, co może pozwolić nam odbudować naszą pozycję w Unii.
I wzmocnić Unię. Wtedy nasza suwerenność będzie wzmocniona suwerennością Unii.” „Myślę – stwierdziła Profesor Hübner -, że większość z nas postrzega Unię, wartości, na której ją budowano przez ponad sześćdziesiąt lat, jako tego latarnika, który wskazuje tym, którzy mają do niego zaufanie, bezpieczną drogę i ratuje od zagubienia.
Ale ten latarnik też dzisiaj potrzebuje naszego wsparcia.” Wskazała, że populizm można pokonać tylko przez włączenie obywateli w dialog o Europie. Szczególnie kobiety oraz ludzie młodzi są otwarci na taki dialog i mają wielką rolę do odegrania w przywracaniu Polski Europie : „Oni nie są zainteresowani historią i tymi małymi wojenkami, w których przecież nie walczymy o mistrzostwo świata, tylko wbijamy gole do własnej bramki, czasami jeszcze pokrzykując brawo”.

Odnosząc się do niechęci polskiego rządu do przyjęcia euro, Pani Profesor stwierdziła, że „polskie władze muszą zacząć kalkulować koszty zaniechania przyjęcia euro, zacząć tłumaczyć obywatelom, dlaczego w naszym imieniu wybierają przyszłość, na którą nas nie stać.”

„Wpadliśmy w pułapkę nieracjonalności w naszych relacjach z Europą i światem – dodała .
„A świat i Europa gnają do przodu, coraz mniej uwagi nam poświęcając.
Chaos, niepewność i dryf to cechy tego niedobrego momentu w polskiej polityce w relacjach z Europą i światem. Trzeba z tym skończyć.”

Na zakończenie Kongresu, jego uczestniczki przyjęły Deklarację, która można przeczytać poniżej:

[LINK]