,

Poniedziałek, 16 kwietnia

Prof. Danuta Hübner weźmie udział w wizycie delegacji Komisji Gospodarczej i Monetarnej do Bazylei. Celem delegacji jest spotkanie z trzema sekretarzami generalnymi odpowiednio Bazylejskiego Komitetu ds. Nadzoru Bankowego (BCBS), Radą Stabilności Finansowej (FSB) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Nadzorów Ubezpieczeniowych (IAIS). Dyskusje będą dotyczyły:

  • finalizacji prac nad reformą sektora bankowego po kryzysie,
  • wdrożenia międzynarodowych standardów w bankowości,
  • prac dotyczących ryzyka rynkowego w zakresie bankowości,
  • odzyskiwania i restrukturyzacji kontrahentów centralnych,
  • fintechów,
  • zrównoważonego finansowania,
  • standardów kapitału ubezpieczeniowego.

 

Następnie odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komisji spraw konstytucyjnych. Program posiedzenia przewiduje miedzy innymi głosowanie sprawozdania autorstwa Pani Profesor na temat terminu przyszłych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Sprawozdanie zostało sporządzone w odpowiedzi na skierowany przez Radę wniosek o konsultacje w sprawie projektu decyzji mającej na celu zmianę przewidzianego terminu zbliżających się wyborów europejskich. Zgodnie z art. 11 ust. 2 Aktu dotyczącego wyborów przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich wybory miałyby się odbyć w dniach od czwartku 6 czerwca do niedzieli 9 czerwca 2019 r., analogicznie do terminu pierwszych powszechnych wyborów bezpośrednich, które miały miejsce w 1979 r.

Artykuł 11 ust. 2 aktu dotyczącego wyborów stanowi jednak, że jeśli przeprowadzenie wyborów w tym terminie okaże się niemożliwe, Rada, stanowiąc jednomyślnie po konsultacjach z Parlamentem Europejskim, określa, co najmniej na rok przed końcem pięcioletniej kadencji, inny termin wyborów, który nie wykracza poza dwa miesiące przed normalnie obowiązującym terminem ani miesiąc po tym terminie.

Państwa członkowskie doszły do porozumienia w Radzie, uznając, że przeprowadzenie najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego w normalnie obowiązującym terminie będzie niemożliwe i, w oczekiwaniu na konsultacje z Parlamentem Europejskim, zaproponowały przeprowadzenie wyborów w terminie od 23 do 26 maja 2019 r. Ten sam termin zaproponowała Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego na posiedzeniu w dniu 11 stycznia 2018 r. Pani Profesor Hübner w swoim sprawozdaniu zatwierdza tę właśnie datę – 23 do 26 maja 2019 r.

Dodatkowo, podczas posiedzenia odbędzie się dyskusja z Panem Gianni Buquicchio, przewodniczącym Komisji Weneckiej. Cale posiedzenie możecie Państwo śledzić tutaj.

 

Wieczorem odbędzie się spotkanie negocjacyjne w sprawie rewizji porozumienia międzyinstytucjonalnego dotyczącego rejestru przejrzystości. Rejestr to baza danych zawierająca informacje na temat organizacji lobbingowych w UE. Prof. Danuta Hübner jest negocjatorką tego porozumienia z ramienia Parlamentu Europejskiego. Radę Unii Europejskiej reprezentuje Monika Panayotova, natomiast Komisję Europejską jej pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans. Jednym z priorytetów prof. Hübner w tych negocjacjach jest rozszerzenie zakresu obowiązywania porozumienia o Radę Unii Europejskiej, czyli forum reprezentacji rządów państw członkowskich, która ma prawo współdecydowania w najważniejszych dla Europy sprawach. W związku z tym, że Rada uchodzi za instytucję najbardziej oddaloną od obywateli, jej objęcie porozumieniem międzyinstytucjonalnym jest szczególnie ważne.

 

Wtorek, 17 kwietnia

Pani prof. Hübner weźmie udział w spotkaniu grupy sterującej nt. Brexitu z Michelem Barnier, gdzie omawiane będą kolejne kroki negocjacji występowania Wielkiej Brytanii z UE. Dodatkowo, Pani Profesor spotka się z Panem, Alexem Ellis, Dyrektorem Generalnym w departamencie występowania z UE.

 

Środa, 18 kwietnia

Pani prof. Hübner będzie przewodniczyć drugiemu posiedzeniu zespołu negocjacyjnego w sprawie wniosku Komisji, zmieniającego rozporządzenie w sprawie europejskiej infrastruktury nadzoru nad CCP, którego jest sprawozdawczynią w sprawach gospodarczych i monetarnych.