,

W dniach 24 – 27 2016 odbędzie się, w tym roku w Warszawie, doroczny Zjazd EGAM (European Grassroots Antiracist Movement), stowarzyszenia europejskich organizacji praw człowieka, którego członkiem jest Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita. W ramach zjazdu będzie miała miejsce publiczna debata „Nacjonalizm, rewizjonizm, ksenofobia – zagrożenia dla świata demokratycznych wartości” o obecnej dziś w Polsce i w Europie, zagrażającej podstawowym wartościom demokratycznym strategii ugrupowań politycznych – polityce historycznej i negacjonizmie, zmienianiu i fałszowaniu narracji o tym co narodowe i co europejskie. Dyskusja odbędzie się 25 listopada 2016 roku w godz. 14:00 – 17:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Udział w debacie – obok prof. Danuty Huebner – wezmą Benjamin Abtan – założyciel i prezydent Europejskiej Sieci Organizacji Antyrasistowskich (EGAM), zaangażowany w budowanie społeczeństwa obywatelskiego we Francji, doradca Bernarda Kouchenra, Frank Engel – luksemburski polityk, prawnik, były sekretarz generalny Chrześcijańsko – Społecznej Partii Ludowej
w luksemburskiej Izbie Deputowanych, od 2009 roku poseł do Parlamentu Europejskiego, Bernard Kouchner – francuski lekarz i polityk, współzałożyciel organizacji Lekarze bez Granic oraz Lekarze Świata, były minister spraw zagranicznych Republiki Francuskiej, Adam Michnik polski publicysta, działacz społeczny, historyk, jedna z głównych postaci opozycji demokratycznej w PRL – u, działacz Solidarności i Komitetu Obrony Robotników, współzałożyciel i od 1989 roku redaktor naczelny Gazety Wyborczej oraz Paula Sawicka – polska psycholog, działaczka społeczna, zaangażowana w działalność opozycyjną w PRL – u, po 1989 roku działa na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

Dyskusję poprowadzi członkini Rady Programowej naszego Stowarzyszenia –  Aleksandra Gliszczyńska – Grabias – doktor prawa, adiunkt w Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN, polska i międzynarodowa ekspertka w dziedzinie prawa ochrony praw człowieka i “praw  pamięci”