, Bruksela (Belgia)

Podczas lipcowej sesji plenarnej w Strasburgu Profesor Danuta Hübner zabierze głos w debacie na temat Unii Rynków Kapitałowych oraz na temat programu prezydencji luksemburskiej, która rozpoczęła się 1 lipca i potrwa do końca roku.

Ponadto porządek obrad przewiduje m.in.: debatę plenarną na temat ustaleń czerwcowej Rady Europejskiej: migracji, bezpieczeństwa i Grecji (wtorek), debatę na temat zaleceń dla Komisji Europejskiej w sprawie rozmów z USA dotyczących Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) (wtorek) oraz głosowanie w tej sprawie (środa).

W poniedziałek, 6 lipca odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO), któremu przewodniczyć będzie Profesor Hübner. Na posiedzeniu przedstawiony będzie projekt sprawozdania autorstwa Profesor Hübner na temat Reformy Europejskiego Prawa Wyborczego. Pomimo, że już Traktaty Rzymskie w 1957 roku przewidywały możliwość wypracowania jednolitej procedury wyborczej na podstawie powszechnych wyborów bezpośrednich, wybory do Parlamentu Europejskiego są nadal silnie zdominowany przez krajowe przepisy wyborcze, co w przypadku nasilającej się integracji europejskiej i wzmocnionej roli Parlamentu Europejskiego może stanowić ostry kontrast, szczególnie, iż Parlament Europejski jest jedynym bezpośrednio wybieranym przez obywateli organem Unii Europejskiej. Obecnie odczuwalna jest konieczność wzmocnienia europejskiego wymiaru wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz zharmonizowania pewnych zasad i reguł. Choć harmonizacja nie jest celem samym w sobie, obywatele Unii muszą być w stanie głosować na porównywalnych warunkach z poszanowaniem zasad demokratycznych, niezależnie od obywatelstwa krajowego. Podstawy prawne tej reformy zawarte są w artykule 223 (1) TFUE, który daje Parlamentowi Europejskiemu prawo do zainicjowania reformy prawa wyborczego. Procedura wymaga następnie jednomyślności Rady i ratyfikacji przez państwa członkowskie, zgodnie z ich odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi.

Projekt sprawozdania znajdą Państwo tutaj.

Również podczas tego posiedzenia głosowana będzie opinia Profesor Hübner w sprawie budżetu ogólnego Unii Europejskiej na rok budżetowy 2016. Tekst opinii znajdziecie Państwo tutaj.

Projekt porządku dziennego posiedzenia znajdą Państwo tutaj.

We wtorek, 7 lipca Profesor Hübner spotka się z Ambasadorem Wielkiej Brytanii przy Unii Europejskiej, Ivanem Rogersem. Tematem rozmów będą sprawy konstytucjonalne związane z planowanym referendum na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

W środę, 8 lipca odbędzie się spotkanie z Wiceambasador Izraela Ruth-Cohen Dar. Rozmowa dotyczyć będzie m.in. relacji na linii UE-Izrael i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Również w środę odbędzie się oficjalna wizyta Komisji Spraw Konstytucyjnych w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i w Radzie Europy. Dyskusje dotyczyć będą min.: przystąpienia Unii Europejskiej do Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, związku między Trybunałem w Strasburgu i sądami konstytucyjnymi w państwach członkowskich, zasady przejrzystości oraz promocji dobrego zarządzania.