,

Nadzwyczajne spotkanie Komisji AFCO

27 czerwca odbędzie się nadzwyczajne spotkanie Komisji Spraw Konstytucyjnych AFCO na temat wyniku referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE z 23 czerwca.  Posłowie Parlamentu Europejskiego – pod przewodnictwem Prof. Danuty Hübner – będą dyskutować na temat sytuacji po brytyjskim referendum oraz o przyszłości instytucjonalnej stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską. W dyskusji uczestniczyć będzie między innymi Johnathan Faull, Przewodniczący Specjalnej Grupy Komisji Europejskiej ds. brytyjskiego referendum. Profesor Danuta Hübner będzie przewodniczyć obradom Komisji.

27 czerwca, 15.00-18.30 Parlament Europejski, sala ASP 3E2

W poniedziałek, 24 czerwca, Pani Profesor jako członek Komisji ds. Gospodarczych i Monetarnych (ECON) uczestniczyć będzie w wysłuchaniu przedstawicieli Chińskiej Republiki Ludowej, Europejskiego Banku Centralnego, Komisji i dziennikarzy w sprawie obecnej sytuacji ekonomicznej w Chinach.

 

W środę, 29 czerwca, członkowie Grupy Monitorującej Komisji ds. Handlu Międzynarodowego (INTA) spotkają się, aby przedyskutować kluczowe zagadnienia dotyczące dalszego procesu negocjacyjnego porozumienia TTIP. Posłowie, wśród których jest Profesor Danuta Hübner omówią z urzędnikami Komisji oraz profesorem Ortwinem Rennem wpływ negocjacji na normy i regulacje , a także projekt wniosku o systemie instytucjonalnym, który uzupełnia wniosek Komisji dotyczący Rozdziału o horyzontalnej współpracy regulacyjnej .

 

Tego samego dnia, członkowie Transatlantic Policy Network, zrzeszającego najważniejszych decydentów i kluczowych interesariuszy polityki i biznesu, w tym prof. Danuta Hübner, spotkają się z Jimem Costą, członkiem Kongresu Stanów Zjednoczonych. Rozmowy odbędą się w ramach trwających konsultacji w sprawie negocjacji porozumienia TTIP i dotyczyć sposobu patrzenia Kongresu na postępy w negocjacjach. Dyskusja skupi się również na możliwym wpływie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych na dalsze proces negocjacji.

 

Również w środę, Profesor Danuta Hübner spotka się z przedstawicielami Europejskiego Stowarzyszenia Izb Rozrachunkowych w sprawie propozycji ustawodawstwa w zakresie odzysku i rozdzielczości centralnych kontrahentów rozliczeniowych, która jesienią tego roku zostanie wniesiona przez Komisję.

 

W czwartek, 30 czerwca, Profesor Danuta Hübner, podczas posiedzenia Komisji ds. Handlu Międzynarodowego (INTA), będzie miała okazję omówić bieżące negocjacje handlowe Unii Europejskiej z Komisarz ds. Handlu, Cecilią Malmström. Rozmowa dotyczyć będzie m.in. porozumienia TTIP, CETA oraz innych istotnych prowadzonych przez Unię Europejską negocjacji.

 

Dyskusje dotyczące porozumienia TTIP będą kontynuowane podczas spotkania przedstawicieli Parlamentu Europejskiego z Głównym Negocjatorem Komisji Europejskiej, Ignacio Garcia Bercero w ramach przygotowania do kolejnej rundy negocjacyjnej. W czasie spotkania Pani Profesor wraz z innymi posłami omówi priorytety Unii Europejskiej oraz zwróci uwagę na co powinien być położony nacisk w czasie kolejnej rundy negocjacyjnej, która zdefiniuje przyszły kierunek negocjacji.

 

Tego samego dnia, członkowie grupy roboczej ds. pomocy finansowej uczestniczyć będą w wymianie opinii z Klausem Reglingiem, dyrektorem zarządzającym Europejskiego Mechanizmu Stabilności w sprawie wniosków wyciągniętych z doświadczeń programów pomocy finansowej dla państw strefy euro zmagających się z trudnościami ekonomicznymi oraz bieżącej sytuacji w Grecji.

 

Europejska Sieć Idei i posiedzenie Prezydium Grupy EPP

Przy okazji tzw. letniego uniwersytetu Europejskiej Sieci Idei w Splicie, który odbędzie się w dniach 30.06 – 2.07, będzie miało miejsce również posiedzenie Prezydium Grupy EPL. Uczestnicy będą mieli okazję do omówienia kluczowych wyzwań przed jakimi stoi Unia Europejska, m.in zeszłotygodniowego referendum w Wielkiej Brytanii. Rozmowy dotyczyć będą również możliwego rozszerzenia Unii Europejskiej na kraje bałkańskie, polityki gospodarczej, zagrożenia dla demokracji ze strony populizmu, strategii UE w walce z terroryzmem, relacji transatlantyckich i porozumienia TTIP, przyszłości Europy, stosunków z Rosją, imigracji oraz digitalizacji. Wszystkie wymienione wyżej kwestie są istotnymi wyzwaniami, z którymi musi się zmierzyć dziś Unia Europejska. Dlatego też tak ważne jest podejmowanie rozmów na ten temat i wypracowywanie wspólnych rozwiązań. Prof. Danuta Hübner przewodniczyć będzie dyskusji zorganizowanej w ramach okrągłego stołu nt. Unii Gospodarczej i Walutowej.

 

Następnie uczestnicy wysłuchają Komisarz ds. Konkurencji  Margrethe Vestager, która wypowie się na temat ostatnich, prowadzonych przez Komisję dochodzeń antymonopolowych i tych, dotyczących pomocy państwowej.