,

Brexit

We wtorek, 24 listopada Profesor Hübner weźmie udział w śniadaniu roboczym z Ambasadorem Wielkiej Brytanii przy Unii Europejskiej. Tematem tego spotkania będzie przyszłość Wielkiej Brytanii w UE, planowane negocjacje rządowe oraz Referendum. Również tego samego dnia odbędzie się spotkanie grupy roboczej EPP w sprawie Referendum Brytyjskiego.  Tego samego dnia wieczorem Profesor Hübner weźmie udział w kolacji roboczej na temat kwestii Brytyjskiej organizowanej przez deputowanych z krajów wyszehradzkich. W środę, 25 listopada odbędzie się obiad roboczy Grupy Spinelli poświęcony kwestii Wielkiej Brytanii oraz debata na temat “Żądania premiera Camerona: zagrożenie dla jedności czy szansa dla elastyczności?”

 

Głosowanie plenarne sprawozdania TAXE

Komisja specjalna Parlamentu Europejskiego ds. interpretacji prawa podatkowego (TAXE) została utworzona w lutym 2015, aby przeanalizować interpretacje prawa podatkowego we wszystkich państwach członkowskich i badać sposoby, które mogłyby położyć kres nieuczciwym praktykom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w Unii Europejskiej. Od tego czasu Komisja TAXE bada istniejące praktyki podatkowe poprzez przeprowadzenie wizyt w państwach UE, zorganizowanie wielu wysluchan publicznych z ekspertami narodowymi i europejskimi, a także poprzez wiele dyskusji, które miały miejsce w Parlamencie Europejskim. Owocem tego badania jest sprawozdanie Komisji TAXE, które zawiera wyniki prac Komisji oraz przedstawia konkretne propozycje, jak rozwiązywać poszczególne problemy. Profesor Hübner jest głównym negocjatorem tego sprawozdania z ramienia grupy EPP, jako sprawozdawca cień.

Sprawozdanie wskazuje braki koordynacji polityki podatkowej w UE i agresywne praktyki podatkowe w UE, ze szczególnym naciskiem na praktykę interpretacji podatkowych. Zalecenia raportu dotyczą spraw kluczowych dotyczących wprowadzenia reform i poprawę zasad podatków bezpośrednich od osób prawnych. Obszary, których te rekomendacje dotyczą to między innymi: przejrzystość interpretacji podatkowych, automatyczna wymiana informacji podatkowej, raportowanie “od kraju do kraju”, wspólna skonsolidowana podstawa opodatkowania osób prawnych, ochrona demaskatorów, międzynarodowa koordynacja polityki podatkowej wobec krajów trzecich i niechętnych do współpracy jurysdykcji podatkowych.

Głosowanie raportu na sesji plenarnej jest zaplanowane na środę 25 listopada. Dzień wcześniej będzie miała miejsce debata plenarna na ten temat, w której glos zabierze Profesor Hübner.

 

INTA

Profesor Hübner spotka się z Komisarzem do spraw Handlu Cecilia Malmström wraz z innymi posłami z Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego w celu wymiany poglądów w kwestii przyznania statusu gospodarki rynkowej dla Chin. Profesor Hübner zajmuje się tą sprawą, ponieważ jest to bardzo ważne dla polskiej gospodarki. Rozmowy odbędą się we wtorek rano podczas sesji plenarnej w Strasburgu.