,

Delegacja do Londynu 16 i 17 listopada Profesor Danuta Hübner będzie przewodniczyć Delegacji Komisji Spraw Konstytucyjnych do Londynu. W czasie delegacji odbędą się następujące spotkania: 16 listopada z John Penrose, Ministrem ds Reformy Konstytucyjnej, Hilary Benn ministrem – cieniem spraw zagranicznych i z Pat McFadden ministrem – cieniem stanu ds. europejskich. Tego dnia odbędzie się również spotkanie z Mats Persson, który jest głównym doradcą Premiera Camerona w sprawach europejskich. 17 listopada delegacja spotyka przedstawicieli Izby Lordów i Izby Gmin Brytyjskiego Parlamentu z komisji spraw zagranicznych i komisji śledczej. Odbędzie się również obiad roboczy z przedstawicielami zorganizowanego społeczeństwa cywilnego gdzie omawiane będą kwestie Referendum Wielkiej Brytanii i jej przyszłości w Unii Europejskiej. Ostatecznie, po południu 17 listopada, delegacja pod przewodnictwem Profesor Hübner spotka Ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii pana Philip Hammond.

Spotkanie międzyparlamentarne w Komisji AFCO 19 listopada w ramach Komisji AFCO odbędzie się spotkanie międzyparlamentarne z posłami z Parlamentów Narodowych odpowiedzialnych za sprawy europejskie. Główny temat spotkania to przyszłość instytucjonalna Unii Europejskiej i wzmocnienie parlamentarnej kontroli zarządzania w Unii Europejskiej. Na posiedzeniu porannym będzie omawiana przyszłość instytucjonalna, natomiast popołudniu odbędzie się wysłuchanie w sprawie kontroli parlamentarnej nad władzą wykonawczą w UE. Profesor Danuta Hübner będzie przewodniczyć dyskusjom oraz wygłosi przemówienie w czasie otwarcia i zamknięcia obrad. Spotkanie będzie miało miejsce 19 listopada między 10.30-12.30, 15.00-17.30 w sali 3C050

Europejskie Prawo Wyborcze 19 listopada Profesor Danuta Hübner będzie głównym mówcą na konferencji Ruchu Europejskiego (European Movement) na temat reformy europejskiego prawa wyborczego. Profesor Hübner jest sprawozdawca raportu na ten temat, który został przyjęty przez Parlament Europejski 11 listopada. Profesor Hübner przedstawi na tej konferencji reformę prawa proponowana przez Parlament. Parlament poparł w głosowaniu swój wniosek, dotyczący reformy ustawy o prawie wyborczym z 1976 roku. Obecna, duża różnorodność przepisów krajowych pozostaje w konflikcie z dążeniem do obywatelstwa europejskiego i zasady równości, uważa Parlament. W wyborach europejskich powinni brać udział wiodący, formalnie wyłonieni na szczeblu unijnym, kandydaci na stanowisko Przewodniczącego Komisji Europejskiej, zgodnie z formalnym wnioskiem dotyczącym reformy prawa wyborczego w UE, który został przyjęty przez Parlament podczas głosowania w środę. Kandydaci na Przewodniczącego KE powinni być nominowani przez europejskie partie polityczne, co najmniej 12 tygodni przed wyborami europejskimi, w których sami powinni brać udział. Parlament przyjął w głosowaniu 12 tygodni przed wyborami, jako ostateczny termin, do którego należy przygotować listy wyborcze. Parlament proponuje także, większym krajom, wprowadzenie obowiązkowych progów wyborczych przy rozdzielaniu miejsc w Parlamencie Europejskim, wynoszących od 3% do 5% głosów, w porównaniu z dzisiejszym systemem oznaczałoby to, że Hiszpania i Niemcy, musiałyby wprowadzić progi w wyborach europejskich. Wszyscy obywatele UE mieszkający zagranicą, powinni mieć możliwość głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w tym celu należałoby wprowadzić system głosowania korespondencyjnego i online we wszystkich państwach członkowskich UE, uważa Parlament. Cztery państwa nie przewidziały dla swoich obywateli, mieszkających zagranicą, możliwości głosowania, podczas ostatnich wyborów europejskich, w maju 2014 roku (Republika Czeska, Malta, Irlandia i Słowacja). W innych krajach możliwe było głosowanie korespondencyjne, w Ambasadzie, przez osobę upoważnioną lub elektronicznie. W celu ograniczenia “podwójnego” głosowania osób (posiadających więcej niż jedno obywatelstwo lub mieszkających zagranicą), posłowie chcą, aby państwa UE wymieniały między sobą informacje na temat wyborców. Karty do głosowania, używane podczas wyborów europejskich powinny zawierać widoczne nazwy oraz logo krajowych partii, ale także europejskich partii politycznych, w których partie krajowe są afiliowane, uważa Parlament. To, do jakiej partii europejskiej należy partia narodowa, powinno być wyraźnie widoczne na wszystkich materiałach używanych podczas kampanii wyborczej. Posłowie zasugerowali też stworzenie transgranicznego, wspólnego europejskiego okręgu wyborczego, w którym na czele list wyborczych znaleźliby się kandydaci na Przewodniczącego Komisji Europejskiej.

 

Pierwszy Kongres Kobiet w Brukseli 21 listopada odbędzie się po raz pierwszy Kongres Kobiet w Brukseli. Tytułem Kongresy jest pytanie: Jaka Europa dla kobiet?. Profesor Danuta Hübner będzie przemawiać w panelu otwierającym pt.: “Przywództwo i solidarność kobiet”. W czasie dyskusji uczestnicy będą odpowiadać na pytania jak zostać liderką?, co kobiety liderki mogą zrobić dla kobiet?, czy kobiety są solidarne i jak tworzyć mechanizmy kobiecej solidarności?, kierunki rozwoju emancypacji kobiet lub jaka emancypacja w Europie.