, Bruksela (Belgia)

Między 14 a 18 lipca odbyła się w Brukseli szósta runda negocjacji w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Prace miały charakter głównie techniczny i przygotowały grunt dla dalszych decyzji politycznych, jakie zostaną podjęte w kolejnych etapach negocjacyjnych. Dyskusja koncentrowała się na dostępie do rynku, obejmując kwestie takie jak stawki celne, usługi oraz zamówienia publiczne.

Strony amerykańska oraz europejska przedstawiły swoje stanowiska i oferty w zakresie rynku usług. Zadaniem w najbliższym czasie będzie opieranie się na tychże propozycjach przy uwzględnieniu zobowiązań podjętych w istniejących już umowach handlowych, oraz dokonanie przeglądu, w jakim stopniu negocjatorzy są w stanie wykroczyć poza ich zobowiązania dwustronne i wielostronne.

Problem zamówień publicznych był wyraźnie obecny podczas rozmów, a podnoszone tematy dotyczyły głównie zamówień przez podmioty federalne, warunków związanych z wykorzystaniem środków federalnych do zamówień udzielanych przez podmioty niefederalne, a także środków stosowanych na poziomie subfederalnym.

W kwestii współpracy regulacyjnej, zespoły negocjacyjne zaprosiły regulatorów amerykańskich i europejskich do podjęcia rozmów w celu omówienia zarówno horyzontalnych, jak i sektorowych elementów porządku regulacyjnego TTIP. Rozmawiano o możliwości wspólnych regulacji w 9 sektorach, m.in. farmaceutycznym, samochodowym czy chemicznym.

Poruszono także tematy zrównoważonego rozwoju, pracy i środowiska, energii oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Zespołom negocjacyjnym udało się zanotować postęp w kwestii tekstów skonsolidowanych w dziedzinach takich jak małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ułatwienia w handlu.

Tydzień negocjacyjny był również okazją do spotkania z ponad 400 przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, w tym konsumentami, organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi i reprezentantami sektora zdrowia publicznego.