,

10 grudnia br. Profesor Danuta Hübner była gościem specjalnym na grudniowej sesji seminarium „Dobre rządzenie” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Seminarium „Dobre rządzenie” to cykliczne spotkania poświęcone problematyce dobrego rządzenia, dotyczące problemów trafnego identyfikowania i skutecznego rozwiązywania problemów społecznych przez organy władzy publicznej, przy udziale interesariuszy.


Profesor wygłosiła referat pt. “Jak zarządzać zmieniającą się Europą: wyzwania nie tylko instytucjonalne”, w którym nakreśliła wyzwania dla europejskiego dobrego rządzenia wynikające z kryzysu, który ujawnił słabości systemu rządzenia Europą. Zaznaczyła, że Unia staje dziś przed pytaniem, czy to, co powstało w rezultacie cząstkowych, stopniowo wprowadzanych reform jest gwarancją dobrego rządzenia w przyszłości.
Profesor Danuta Hübner powiedziała, że kryzys przyniósł nowe wyzwanie dla europejskiej demokracji , pokazał słabości instytucjonalne Unii i ogromne zróżnicowanie Unii Europejskiej, uruchomił nowe podziały w Unii Europejskiej. Ze zrozumiałych względów wyzwolone przez kryzys reformy w głównej mierze były, i nadal są, skoncentrowane na strefie euro.
Zaznaczyła, że Europie bardzo jest teraz potrzebna silna polityka prowzrostowa, będąca kombinacją polityk krajowych i Europejskiej polityki prowzrostowej. Rozwiązaniem mogą być reformy strukturalne, które zwiększają produktywność, ale także mogą generować efekty zewnętrzne. Konieczne jest pełniejsze wykorzystanie potencjału rynku wewnętrznego, szczególnie w obszarze energii, gospodarki cyfrowej i usług. Potrzebne są jednak przede wszystkim inwestycje. Plan Junckera trzeba postrzegać w tym kontekście, mimo, iż rezultaty nie pojawią się w krótkim czasie – powiedziała Profesor.
Zwróciła również uwagę, że wyrażająca się we wskaźnikach ekonomicznych niepewność przekłada się na wzrost nastrojów eurosceptycznych w Europie.
Unia przed kryzysem i Unia po kryzysie to nie ta sama Unia. Jest ona teraz znacznie bardziej spoista i zdolna do szukania dobrych niekonwencjonalnych rozwiązań. Kryzys wywołał reformy mechanizmów integracji europejskiej na bezprecedensową skalę oraz dodał instytucjom europejskim wiele nowych kompetencji – powiedziała Profesor Danuta Hübner.
Dodała również, że dobre rządzenie musi być zakorzenione w sprawnie funkcjonującym systemie legitymizacji demokratycznej. Szczególną rolę w tym kontekście odgrywa Parlament Europejski.
Profesor powiedziała zgromadzonym interesariuszom, że jeżeli chcemy, aby obywatele Europy na nowo się nią przejęli, poczuli ją jako żywą rzeczywistość, a nie tylko biurokratyczne przepychanki, to konieczne jest odwołanie się do emocji obywateli. Znacznie trudniej jest wzbudzić emocje do takiego skomplikowanego zbioru instytucji jak Unia. Jest to zadanie, które przed nami stoi, jeżeli Unia ma znaleźć swoja legitymację włączającą i potraktować partycypację społeczną na poważnie – powiedziała Profesor.
Na końcu Profesor Hübner powiedziała, że nie możemy zapominać o konieczności debaty na temat wprowadzenia Polski do strefy euro.
Koreferentami byli profesor dr hab. Andrzej Sławiński z SGH oraz profesor dr hab. Andrzej Wojtyna z UEK. Wykład rozpoczął się krótkim wystąpieniem profesora dr hab. inż. Andrzeja Chochóła – Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Całe spotkanie poprowadził profesor dr hab. Jerzy Hausner.