,

Parlament Europejski wezwał polskie władze do rozwiązania kryzysu konstytucyjnego w terminie trzech miesięcy wyznaczonym 27 lipca przez Komisję. Rozwiązanie powinno odzwierciedlać kompromis miedzy wszystkimi partiami reprezentowanymi w sejmie i być w pełni zgodne z zaleceniami Komisji Weneckiej i Komisji Europejskiej.

W środę rezolucje przyjęto 510 głosami, przy 160 głosach przeciw i 29 wstrzymujących się. Parlament przypomina w niej polskim władzom, że Unia Europejska „funkcjonuje na zasadzie domniemania wzajemnego zaufania” między państwami członkowskimi i w oparciu o założenie, „że państwa członkowskie przestrzegają zasad demokracji, praworządności i praw podstawowych zapisanych” oraz, że ,opiera się na wartościach, /…/ które naród polski zaaprobował w referendum w 2003 r.”

„Paraliż Trybunału Konstytucyjnego” oraz odmowa rządu polskiego opublikowania wszystkich jego orzeczeń stanowią zagrożenie dla demokracji, praw podstawowych zdefiniowanych w Europejskiej Karcie Praw Podstawowych i praworządności w Polsce – uznali posłowie.

Parlament pochwalił determinację Komisji Europejskiej, by znaleźć wyjście z obecnej sytuacji na drodze dialogu z polskimi władzami, który prowadzony jest zgodnie z unijną procedurą na rzecz umocnienia praworządności, uruchomioną przez Komisję 13 stycznia. Posłowie wzywają polski rząd do współpracy z Komisją w oparciu o wydaną przez nią w czerwcu opinię i zalecenia z lipca, od Komisji natomiast oczekują monitorowania reakcji polskich władz na zalecenia”.

Oprócz kryzysu konstytucyjnego, Parlament jest również zaniepokojony “niedawnymi pospiesznie realizowanymi i przeprowadzanymi bez należytych konsultacji działaniami ustawodawczymi” w innych dziedzinach ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla:

• niezależności i bezstronności mediów publicznych
• prawa do wolności wypowiedzi
• prawa do prywatności
• praw procesowych i podstawowego prawa do rzetelnego procesu sądowego
• bezstronności politycznej polskiej służby cywilnej
• podstawowych praw człowieka, w tym praw kobiet

Debata: wtorek, 13 września
Głosowanie: środa, 14 września
Procedura: Uchwała o charakterze nieustawodawczym
Kod procedury: 2016/2774 (RSP)

Dot. : 20160909IPR41714
Źródło: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/news-room/20160909IPR41714/prawa-podstawowe-w-polsce-pos%C5%82owie-domagaj%C4%85-si%C4%99-od-w%C5%82adz-realizacji-zalece%C5%84