, Bruksela (Belgia)

W poniedziałek, 6 lipca o godzinie 19:00 odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO), któremu przewodniczyła Profesor Danuta Hübner.

Na posiedzeniu przedstawiony został projekt sprawozdania autorstwa Profesor Hübner na temat Reformy Europejskiego Prawa Wyborczego. Pomimo, że już Traktaty Rzymskie w 1957 roku przewidywały możliwość wypracowania jednolitej procedury wyborczej na podstawie powszechnych wyborów bezpośrednich, wybory do Parlamentu Europejskiego są nadal silnie zdominowany przez krajowe przepisy wyborcze, co w przypadku nasilającej się integracji europejskiej i wzmocnionej roli Parlamentu Europejskiego może stanowić ostry kontrast, szczególnie, iż Parlament Europejski jest jedynym bezpośrednio wybieranym przez obywateli organem Unii Europejskiej. Obecnie odczuwalna jest konieczność wzmocnienia europejskiego wymiaru wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz zharmonizowania pewnych zasad i reguł. Choć harmonizacja nie jest celem samym w sobie, obywatele Unii muszą być w stanie głosować na porównywalnych warunkach z poszanowaniem zasad demokratycznych, niezależnie od obywatelstwa krajowego. Podstawy prawne tej reformy zawarte są w artykule 223 (1) TFUE, który daje Parlamentowi Europejskiemu prawo do zainicjowania reformy prawa wyborczego. Procedura wymaga następnie jednomyślności Rady i ratyfikacji przez państwa członkowskie, zgodnie z ich odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi.

Również podczas tego posiedzenia odbyło się głosowanie nad opinią Profesor Hübner w sprawie budżetu ogólnego Unii Europejskiej na rok budżetowy 2016.